Skupina polských potápěčů našla na dně Baltu vrak potopeného parníku Karlsruhe. Loď se potopila když převážela z východního Pruska válečné uprchlíky a náklad. Nálezci vraku se zamýšlí nad tím, jestli by uvnitř nemohla být Jantarová komnata.
O místě informoval Polskou tiskovou agenturu PAP polský potápěč Tomasz Stachura. Hledal spolu s potápěčskou skupinou BALTICTECH z Trojměstí. Ta skupina se zaměřuje na baltské potopené lodě.
Parník „Karlsruhe“ byl potopen na jaře 1945 na cestě z Pilavy (dnesk Baltijsk) – přístavu sloužícího tehdejšímu Königsbergu (nyní Kaliningrad) – do Německa. Podle polského potápěče Stachury, vrak lodi objevili na dně Baltu několik desítek kilometrů severně od města Ustka. Leží v hloubce 88 metrů. Prakticky je nedotčený. V jeho útrobách jsme objevili vojenská auta, porcelán a mnoho beden s neznámým obsahem.
Dodalv, že nalezení vraku může být průlomem ve věci zmizelé Jantarové komnaty. A právě v Königsbergu byla Jantarová komnata spatřena naposledy. Odtamtud též na svou poslední plavbu vyplul parník Karlsruhe.
vrak Karlsruhe
Hledání vraku „Karlsruhe“ trvalo asi rok. Skupina hledačů měla k dispozici hlášení sovětských pilotů, kteří v roce 1945 podnikli osudný útok na parník. Uváděli ale pět různých míst v oblasti velké 20 mil. Skupině byla také víceméně známa trasa po které se na konci války pohybovaly evakuační lodě z Východního Pruska a také měli podrobné rybářské mapy se zakreslenými různými nebezpečnými místy a v tom též s potopenými lodními vraky.
Stachura dodal, že na základě všech získaných informací výzkumná skupina vytipovala několik desítek pozic, které stálo za to prověřit. V dubnu 2020 jsme použili echosondu na všech těch místech a to nám dalo 22 objektů. Ale jen jeden z nich svými rozměry odpovídal našemu parníku.
Dále řekl, že v červnu a říjnu skupina provedla tři ponory během kterých pořídila fotografickou a filmovou dokumentaci vraku. Velmi dobře jsme znali konstrukční detaily parníku, věděli jsem jak je na „Karlsruhe“ umístěn komín, lodní šroub, okénka kajut. Všechno sedí, jsme si jistí, že máme právě jeho vrak.
Vrak se potápěl ve svislé poloze, přídí napřed. Náraz na přídi způsobil poškození vypadající jako harmonika a nakonec dosedl na kýl. Teď stojí rovně. Ale náraz způsobil, že celý náklad se nahrnul dopředu a je velmi zpřeházený : auta, bedny.
Mluvil o tom, že skupina by chtěla pokračovat ve výzkumu vraku, ale to bude velmi složité, protože leží daleko od pobřeží a velmi hluboko. Moc bychom chtěli lépe prozkoumat nákladový prostor, který je částečně pod vrstvou bahna.
Dějiny a dostupné dokumenty říkají, že německý parník
Dějiny a dostupné dokumenty říkají, že německý parník „Karlsruhe“ ve velkém spěchu a s velkým nákladem opouštěl pilawský přístav po tom, když Němci museli evakuovat Königsberg. Všechna tato fakta podněcují lidskou fantazii. Objev německého parníku s bednami ležícími na dně Baltu, u kterých ještě netušíme, co v nich je může být důležité pro dějiny – říká Tomasz Zwara – potápěč a člen skupiny Baltictech.
poloha Pillau a Königsbergu
Parník šel ke dnu během tří minut.
SS „Karlsruhe“ byl postaven v docích Bremerhaven roku 1905 . Parník byl dlouhý 66,3 m , přes 10 metrů široký, a jeho výtlak činil 897 tun.
V roce 1945 se „Karlsruhe“ zapojil do operace HANNIBAL, spočívající v evakuaci “mořskou” cestou obyvatel Východního Pruska, v té samé operaci byly zapojeny taktéž také potopené lodě „Wilhelm Gustloff“, „Goya“ a „Steuben“. „Karlsruhe“ na svou poslední plavbu vyplul 12. dubna 1945. Plul z Pillau do Německa. Na palubě bylo 150 vojáků pluku “Herman Göring”, 25 drážních dělníků a 888 uprchlíků. S posádkou to bylo 1083 lidí. Loď naložila rovněž 360 tun zásilek v bednách různého typu a vojenská auta. U poloostrova Hel byl pak vytvořen konvoj ze 4 nákladních lodí a 3 minolovek. Konvoj vypluj z helské rejdy 12. dubna 1945 večer.
Gustloff v přístavu Pillau – poslední plavba na dno moře
Nad ránem 13. dubna 1945 byl „Karlsruhe“ objeven sovětskými letadly, které ho napadly a hned také potopily. Loď šla ke dnu během tří minut i s celým nákladem, zachráněno bylo asi sto lidí. Místo, kde spočíval vrak bylo až doteď neznámou.
Kde je Jantarová komnata?
Heroldi – detail nové Jantarové komnaty (věrný detail té původní)
Jantarová komnata – sál vyložený šesti tunami náročně opracovaného Jantaru a čtyřmi florentskými mozaikami byla darem, který ruský car Petr I. dostal od pruského krále Bedřicha I. . V roce 1755 jantarové arcidílo korunovalo Jekatěrinský palác v letní rezidenci ruských carů nedaleko Petrohradu. V roce 1941 byla ukradeno Třetí říší a do konce války přechováváno v Königsbergu, kde bylo do Spojeneckých náletů i vystaveno. Po 25. lednu 1945 o něm neexistuje hodnověrná zpráva. Od té doby se ho tajné služby mnoha zemí, nadšenci i státní organizace pokoušeli a pokouší najít. Nad Jantarovou komnatou se od té doby vznáší nimbus tajemství a o jejím zmizení a posledním úkrytu se vyprávějí přečasto zvláštní až fantastické příběhy.
(základ článku v originále na RMF24 , po odborných úpravách chyb Milanem Zachou Kučerou a doplnění fotografií se začíná vzdalovat původní verzi + brzy naklonujeme o verzi Baltického deníku)